Vítejte » NOVINKY » 5 pokojových rostlin, kterým se daří bez světla

5 pokojových rostlin, kterým se daří bez světla

Ve světě, kde je přirozené světlo často synonymem pohody a zdraví, mohou být vnitřní obytné prostory bez oken výzvou z hlediska dekorace. Existuje celá řada rostlin, které se do těchto podmínek výborně hodí.

Dodají vašemu interiéru přirozený nádech, aniž by potřebovaly světlo nebo pravidelnou zálivku. Níže najdete 5 nápadů, jak si zkrášlit domov rostlinami, které mohou růst bez světla!

Hadí rostlina

Milovníky zeleně jistě nepřekvapí, že Sansevieria trifasciata – známá spíše jako „hadí rostlina“ – patří k nejodolnějším rostlinám svého druhu.

Pochází z tropické Afriky a Asie, snáší nepravidelnou zálivku a prospívá i bez přímého světla. Díky dlouhým, úzkým listům a sytě zelené barvě se skvěle hodí k dekoracím v neutrálních tónech, jako je béžová, šedá a bílá.

Tipy pro péči

Abyste se z hadí rostliny mohli těšit co nejdéle, je důležité se o ni řádně starat. Stačí lehká zálivka jednou za měsíc. Příliš mnoho vody mu může škodit, proto se snažte najít správnou rovnováhu mezi mokrým a suchým.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Juna Kaktus (@junacactus_)

Bonsaje

Bonsaje jsou jedním z nejoblíbenějších a nejuznávanějších druhů rostlin na světě. Tyto malé stromy jsou přizpůsobeny chladnému a vlhkému klimatu, což znamená, že jsou ideální pro vnitřní prostory.

Na rozdíl od mnoha jiných rostlin nepotřebují bonsaje přímé denní světlo a daří se jim i v tmavších místnostech. Jejich miniaturní velikost však obvykle znamená zvýšenou pozornost a časté zalévání, protože jejich kořeny jsou malé a křehké.

Tipy pro péči

Pokud jste začátečník, musíte své bonsaji věnovat čas a pozornost, aby byla zdravá. Obecně dbejte na to, aby byla půda stále vlhká, a sledujte jakékoli známky sucha.

Jednou týdně postříkejte listy tenkou vrstvou postřiku a při hnojení volte organické produkty. Jednou ročně naplánujte přesazení.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Michal Palinek (@michalpalinek)

Pothos

Pothos je rychle rostoucí liána, která bez problémů přežije i v tmavých místnostech. Obzvláště atraktivní je stříbrná verze (Scindapsus pictus) se stříbrnou skvrnou na každém listu.

Pothos je poměrně nenáročný na péči a lze jej snadno zavěsit na mříže, police a závěsné koše.

Tipy pro péči

Pothos je velmi tolerantní k zálivce a expozici, ale měli byste dávat pozor, abyste ho nepřemokřili.

Jednou za měsíc ji důkladně zalijte, aby půda mezi zaléváním částečně vyschla. Stejně jako u většiny zelených listnatých rostlin může jejich růst podpořit zředěné hnojivo aplikované každé 2-4 měsíce. Pokud zjistíte, že listy opadávají, může to znamenat, že rostlina trpí nadměrným teplem.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by wildwood_plants (@wildwood_plantlife)

Spathiphyllum

Spathiphyllum je zelená rostlina, která je pro svůj jedinečný tvar bílých květů známá jako „květina míru“. Je velmi oblíbená pro svůj svěží vzhled a lesklé listy.

Přestože Spathiphyllum může růst ve světlé místnosti, nevyžaduje častou zálivku a bez problémů přežije i v tmavších místnostech.

Tipy pro péči

Při umístění rostliny Spathiphyllum do tmavé místnosti byste měli bedlivě sledovat vlhkost půdy. Půdu je vhodné udržovat mírně vlhkou a chránit rostlinu před průvanem.

Během dne postříkejte listy vodou a jednou až dvakrát ročně je pohnojte zředěným tekutým hnojivem.

Philodendron Scandens

Philodendron Scandens, známý také jako brazilský filodendron, je popínavá rostlina pocházející z Brazílie a Karibiku. Díky lesklým listům a hustému olistění dokonale zapadá do tmavého interiéru.

Philodendron scandens také nepotřebuje příliš zalévat, takže je ideální rostlinou pro lidi, kteří odjíždějí na dovolenou nebo se o své rostliny zapomínají starat.

Tipy pro údržbu

Chcete-li Philodendron scandens udržet v co nejlepší kondici, snažte se jej chránit před průvanem a vyhněte se přemokření, protože nadměrná vlhkost může způsobit vážné škody. Hnojiva na bázi dusičnanu draselného aplikovaná každé dva měsíce mohou stimulovat jeho růst.

mm
O autorze, Marie Černá
Ahoj, jmenuji se Sarah a jsem webová redaktorka už 5 let. Začala jsem svou kariéru v oblasti komunikace, kde jsem objevila svou vášeň pro psaní a tvorbu obsahu pro web. Poté jsem se rozhodla specializovat se na webové psaní a pracovala jsem pro různé společnosti a komunikační agentury. Psala jsem pro webové stránky v různých oblastech, jako je technologie, móda, zdraví a wellness a také jsem pracovala na projektech přirozeného zpětného odkazu, abych zlepšila viditelnost webových stránek ve vyhledávačích.