Vítejte » DOMOV A ZAHRADA » Co dělat, když vaše pokojová rostlina přestane růst?

Co dělat, když vaše pokojová rostlina přestane růst?

Probuďte svou pokojovou rostlinu zpět k životu pomocí těchto 3 jednoduchých rad: správná zálivka, dobré světlo, oprašování, hnojení a přesazování.

Pokud máte pokojové rostliny a zjistíte, že umírají, nezoufejte! V tomto článku se s vámi podělíme o 3 tipy, jak oživit pokojovou rostlinu. Uvidíte, že to není tak složité a že uspokojivých výsledků můžete dosáhnout ve velmi krátké době. Pokud jste tedy připraveni zachránit svou rostlinu, čtěte dále!

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Lucie Starecká (@the.aesthetic.eye)

Pochopení toho, proč rostlina přestává růst

Je důležité pochopit, proč rostlina přestala růst. Důvodů může být několik. Hlavním z nich je absence jednoho nebo více prvků, které jsou pro růst nezbytné. Hlavními faktory jsou světlo, voda a živiny potřebné pro dobrý zdravotní stav, a pokud některý z nich chybí, rostlina přestane růst. Někdy však rostlina přebytek některého z těchto prvků nepřežije . V takovém případě je třeba rychle jednat a obnovit rovnováhu potřebnou pro růst.

Vyhněte se nadměrnému zavlažování

Zalévání je pro zdraví rostlin nezbytné, ale je důležité ho provádět střídmě. Voda může snadno stagnovat a způsobit houbové choroby, které mohou rostlinu poškodit. Četnost zálivky závisí na typu rostliny, ale doporučujeme zalévat přibližně jednou týdně. Doporučujeme používat konvičku, aby nedocházelo k zaplavování a stagnaci vody, a kontrolovat, zda rostlina potřebuje zalít. Když je půda suchá do hloubky větší než jeden centimetr, je čas zalít znovu. Pokud je však půda stále vlhká, znamená to, že rostlina byla přemokřena a měli byste dávat pozor, abyste ji nepřelili. Stručně řečeno, zalévání je pro rostliny důležité, ale mělo by se provádět s mírou. Nejlepší je před každým zaléváním zkontrolovat vlhkost půdy a kontrolou listů se ujistit, že není příliš vlhká.

Dbejte na množství světla

Světlo je pro růst rostlin zásadní, proto dbejte na jeho správné rozložení. V opačném případě hrozí, že rostliny budou trpět a uschnou. Je tedy důležité vybrat pro rostlinu správné místo, protože potřebuje určité množství světla. Existují tři kategorie:

  • Rostliny, které potřebují hodně světla: ty by měly být umístěny na přímém slunci;
  • Rostliny, které potřebují nepřímé světlo: lze je umístit v blízkosti okna, které je chrání před slunečními paprsky;
  • Rostliny, které nepotřebují mnoho světla: mohou být umístěny na spíše tmavých místech.

Je tedy důležité vybrat pro rostlinu správné místo a věnovat pozornost množství světla, které potřebuje. Příliš mnoho nebo příliš málo světla může vést k úhynu nebo oslabení rostliny.

Používejte správné hnojivo

Je důležité poskytnout rostlinám potřebné živiny . Tyto živiny mohou pocházet z půdy, ale pokud je půda chudá, možná budete muset použít hnojivo . Hnojiva mohou být organická nebo anorganická. Organická hnojiva mohou být odpad z domácnosti nebo přírodní produkty, jako je kompost a hnůj. Anorganická hnojiva jsou chemické látky, které se přidávají do půdy. Jsou koncentrovanější, a proto účinnější, ale musí se používat šetrně, protože mohou poškodit rostliny a životní prostředí. Proto je důležité zvolit hnojivo vhodné pro vaše rostliny a vaši půdu, abyste dosáhli správné výživové rovnováhy a uspokojivých výsledků. Dodržováním těchto 3 tipů pro oživení pokojové rostliny získáte všechny potřebné klíče k tomu, aby se vaše rostlina vrátila do své nejlepší kondice. Chcete-li udržet rostlinu v dobrém zdravotním stavu, buďte ostražití a pravidelně ji prohlížejte. Dopřejte jí potřebnou péči a ona se vám odvděčí!

mm
O autorze, Marie Černá
Ahoj, jmenuji se Sarah a jsem webová redaktorka už 5 let. Začala jsem svou kariéru v oblasti komunikace, kde jsem objevila svou vášeň pro psaní a tvorbu obsahu pro web. Poté jsem se rozhodla specializovat se na webové psaní a pracovala jsem pro různé společnosti a komunikační agentury. Psala jsem pro webové stránky v různých oblastech, jako je technologie, móda, zdraví a wellness a také jsem pracovala na projektech přirozeného zpětného odkazu, abych zlepšila viditelnost webových stránek ve vyhledávačích.