Vítejte » NOVINKY » Jak chránit ptáky a hmyz na zahradě v zimě?

Jak chránit ptáky a hmyz na zahradě v zimě?

Zima je pro mnoho drobných živočichů žijících na našich zahradách, zejména ptáků a hmyzu, obtížným ročním obdobím. Problémem mohou být nízké teploty a nedostatek potravy.

Pokud jim chcete poskytnout úkryt nebo další potravu, zde jsou naše tipy, které jim pomohou přečkat nepříznivé počasí!

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Aja Ginger (@vikendovazahrada)

Zachování vegetace a přírodních úkrytů

Trávníkové trsy poskytují úkryt potřebný pro drobné savce a ptáky. Neváhejte a nechte některé v okolí svého domu! Štěrbiny kmenů vzrostlých stromů také poskytují úkryt těmto drobným živočichům.

Stejně tak umístěte několik hromad větví nebo listí na dno zahrady a do blízkosti rybníků.

Vytvořte si tukové koule, abyste si vytvořili zásobu potravy

Aby ptáci přežili zimu, je důležité zajistit, aby jim nedošla potrava. Nabídněte jim tukové koule: snadno si je vyrobíte sami, umožní vám kontrolovat složení živin, a zajistí tak lepší příjem potravy než průmyslové výrobky.

Recept na tukové koule

Začněte tím, že na pánev na mírném ohni vložíte 250 g vepřového sádla. Jakmile se rozpustí, vmíchejte 200 g celozrnné mouky a 100 g jemného cukru. Poté přidejte co nejvíce semínek (slunečnicových, prosných atd.).

Nakonec přilijte 1 litr horké vody a míchejte, dokud nezískáte hladkou strukturu. Nechte vychladnout a teprve poté tvořte libovolně velké kuličky. Můžete je zavěsit na stromy nebo dát na krmítka.

Kdy rozdávat tukové koule?

Podle Ligue pour la Protection des Oiseaux je vhodné tento roztok používat od poloviny listopadu do března 2023, případně i na konci března, pokud je ještě zimní počasí. Nedoporučuje se však krmit ptáky na jaře a v létě, protože mnoho druhů se v tomto období stává hmyzožravými a je důležité, aby se mladí ptáci naučili sami vyhledávat zdroje potravy.

Výroba hnízdních budek a hmyzích domečků

Vhodný životní prostor chrání ptáky a užitečný hmyz před povětrnostními vlivy. Postavte proto hnízdní budky a úkryty pro užitečný hmyz. Využijte svou fantazii: z recyklovaných materiálů nebo obrácených květináčů naplněných slámou můžete vytvořit rukodělné výrobky různých tvarů.

Nyní už víte, jak pomoci zvířatům na zahradě přečkat zimu! Nezanedbávejte tyto jednoduché věci, budou mít pozitivní dopad na životní prostředí a pomohou druhům přežít po celý rok!

mm
O autorze, Marie Černá
Ahoj, jmenuji se Sarah a jsem webová redaktorka už 5 let. Začala jsem svou kariéru v oblasti komunikace, kde jsem objevila svou vášeň pro psaní a tvorbu obsahu pro web. Poté jsem se rozhodla specializovat se na webové psaní a pracovala jsem pro různé společnosti a komunikační agentury. Psala jsem pro webové stránky v různých oblastech, jako je technologie, móda, zdraví a wellness a také jsem pracovala na projektech přirozeného zpětného odkazu, abych zlepšila viditelnost webových stránek ve vyhledávačích.