Vítejte » DOMOV A ZAHRADA » Jak natřít lakovaný nábytek?

Jak natřít lakovaný nábytek?

Lakování je obtížné, ale ne nemožné. Naučte se lakovaný nábytek natírat pomocí kvalitních výrobků a materiálů a dosáhněte profesionálního výsledku. Řiďte se našimi radami pro úspěšnou proměnu!

Pokud máte starý lakovaný nábytek, který se začíná opotřebovávat, můžete mu snadno dodat nový vzhled pomocí čerstvého nátěru! V tomto článku vám vysvětlíme, jak lakovaný nábytek v několika jednoduchých krocích natřít a dodat mu nový, originální vzhled.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by PURLET (@purlet.cz)

Čištění lakovaného nábytku

Čištění je nezbytným krokem, když chcete lakovaný nábytek natřít. K tomu použijte hadřík navlhčený teplou vodou a mýdlem, poté jej opláchněte a důkladně osušte. Jakmile je nábytek důkladně suchý, můžete jej projít, abyste odhalili případné nedokonalosti a odstranili je pomocí smirkového papíru. Měli byste také zkontrolovat, zda na dřevě nejsou stopy vosku nebo mastnoty. Nakonec, jakmile dokončíte čištění, můžete použít speciální přípravek, který připraví povrch před zahájením lakování .

Příprava před lakováním

Než začnete kus nábytku natírat, je důležité jej řádně připravit. Prvním krokem je očistit lakovaný nábytek, abyste odstranili prach a nečistoty, které se na něm časem nahromadily. Po důkladném vyčištění lakovaného nábytku je vhodné povrch lehce přebrousit jemným brusným papírem, abyste odstranili všechny stopy nečistot a oleje. Jedná se o velmi důležitý krok , protože zajišťuje, že výrobek dobře přilne k povrchu dřeva a získá dokonalý povrch. Jakmile je nábytek řádně připraven, můžete si vybrat správnou barvu.

Výběr správné barvy

Při výběru barvy pro lakovaný nábytek zvažte typ povrchové úpravy a požadovaný stupeň lesku. Olejová barva je pevnější a odolnější než barva na vodní bázi. Na lakovaný nábytek můžete zvolit také barvu ve spreji. Na trhu je k dispozici široká škála barev a povrchových úprav, např:

  • Matný povrch
  • Saténový povrch
  • lesklý povrch
  • metalický povrch

Pro lakovaný nábytek je vhodnější akrylátová barva, protože je vhodnější pro výrobky na vodní bázi. Je netoxická a velmi snadno se nanáší, což z ní činí vynikající volbu pro projekty dekorace interiérů. Tato barva rychle schne a poskytuje dobré krytí a odolný povrch.

Nanášení barvy a dokončovací práce

Po přípravě nábytku a výběru správné barvy je čas na její aplikaci. K tomu doporučujeme použít malířský štětec . Ujistěte se, že používáte hladké a rovnoměrné tahy, abyste nanesli rovnoměrnou vrstvu, a nezapomeňte, že k dosažení uspokojivého výsledku je zapotřebí několik vrstev. Mezi jednotlivými vrstvami se ujistěte, že barva před přidáním další vrstvy zcela zaschla. Po dokončení můžete přejít k závěrečné fázi, která zahrnuje přidání povrchových úprav, které dodají nábytku lesklejší a odolnější vzhled. Nejčastějšími možnostmi jsou olej, vosk nebo lak. Lakování lakovaného nábytku se může zdát obtížné, ale se správnými domácími triky můžete dosáhnout ohromujícího výsledku. Důležité je nábytek dobře připravit – vyčistit a obrousit a nanést vhodný podkladový nátěr, aby barva správně přilnula a rovnoměrně zaschla a vy jste získali nový vzhled, který vás bude těšit po dlouhou dobu.

mm
O autorze, Marie Černá
Ahoj, jmenuji se Sarah a jsem webová redaktorka už 5 let. Začala jsem svou kariéru v oblasti komunikace, kde jsem objevila svou vášeň pro psaní a tvorbu obsahu pro web. Poté jsem se rozhodla specializovat se na webové psaní a pracovala jsem pro různé společnosti a komunikační agentury. Psala jsem pro webové stránky v různých oblastech, jako je technologie, móda, zdraví a wellness a také jsem pracovala na projektech přirozeného zpětného odkazu, abych zlepšila viditelnost webových stránek ve vyhledávačích.