Vítejte » NOVINKY » Jak se starat o orchidej a přivolat její kvetení?

Jak se starat o orchidej a přivolat její kvetení?

Zjistěte, jak vyvolat a udržet kvetení orchidejí pomocí těchto zahradnických tipů: výběr správného substrátu, optimální osvětlení a zalévání, hnojení a přesazování. Naučte se, jak pečovat o orchideje, aby bohatě a pravidelně kvetly!

Orchidej je krásná a velmi jemná květina, která může vaší zahradě dodat nádech luxusu a krásy. Péče o ni a její kvetení však může být pro začínající zahradníky výzvou.

Naštěstí existuje několik jednoduchých rad, které vám pomohou pečovat o orchidej a dočkat se jejího dalšího kvetení. V tomto článku se s vámi podělíme o několik praktických rad, jak o orchidej pečovat a jak ji rozkvést.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Naše zahrada🌿 (@nasezahrada)

Výběr správného místa pro orchidej

Výběr správného místa je pro správný růst a kvetení orchideje zásadní. Při koupi orchideje byste měli najít místo, které je dobře osvětlené, ale ne na přímém slunci.

Nejlepší je nepřímé sluneční světlo, protože orchideje mají rády určité množství světla, a pokud jsou vystaveny přílišnému slunci, mohou uhynout. Měli byste také zajistit, aby bylo místo dostatečně vytápěné a mělo dobré větrání.

Ideální teplota pro orchideje je 18 až 25 °C, existují však druhy, které snášejí nižší nebo vyšší teploty. Proto je důležité znát typ orchideje, kterou máte, než vyberete nejlepší místo pro její výsadbu.

Použití správného typu substrátu a správná zálivka

Orchideje potřebují ke svému růstu a prosperitě speciální půdu. Většina orchidejí potřebuje bohatou, drenážní směs rašelinového mechu, perlitu a malých kousků dřeva. Rašelinový mech absorbuje vlhkost, perlit podporuje drenáž a dřevěné kousky poskytují stabilní prostředí pro kořeny. Pro udržení zdraví a růstu orchidejí je důležité je pravidelně zalévat.

Některé druhy jsou však na nadbytek vody citlivější než jiné, proto je důležité znát konkrétní požadavky na zalévání pro váš druh ještě předtím, než začnete.

Zajistěte dobré osvětlení

Pro správný vývoj orchidejí je nezbytné dobré osvětlení. Pokud má orchidej příliš mnoho nebo příliš málo světla, může zvadnout nebo dokonce uhynout. Proto je důležité najít správnou rovnováhu. V ideálním případě by měla být orchidej umístěna u okna orientovaného na jih nebo západ, které jí umožní přijímat nepřímé světlo, aniž by byla vystavena přímému slunečnímu záření.

V místnostech bez oken jsou zajímavou alternativou zářivky, které zajistí dostatek světla.

Je také důležité si uvědomit, že příliš mnoho světla může vést k popálení listů a kořenů orchidejí. Z tohoto důvodu je nejlepší použít závěs nebo žaluzii, aby se snížilo množství světla dopadajícího na rostlinu.

  • Nepřímé světlo
  • Zářivky
  • Závěsy nebo žaluzie

Nakonec mějte na paměti, že množství a kvalita světla, které vaše orchidej potřebuje, se může lišit v závislosti na druhu. Proto doporučujeme ověřit si na internetu nebo u odborníka, jaké jsou pro vaši rostlinu nejlepší podmínky osvětlení.

Stimulace kvetení pomocí hnojiva a vhodného řezu

Pro stimulaci kvetení orchideje je důležité poskytnout jí vyvážené hnojivo. Tekutá organická nebo minerální hnojiva lze během vegetačního období aplikovat každý týden. Dávku je třeba snížit, když orchidej kvete, aby nedošlo k poškození křehkých květů.

Kromě toho je pro dosažení bohatého kvetení a vytvoření kompaktnějšího keře nutné provádět správný řez. Zvadlé stonky se seříznou u báze a mladé výhony se zkrátí asi na 2-3 cm nad prvním listem. Nadměrný nebo příliš častý řez může vést ke snížení produkce květů.

Údržba a kvetení orchidejí může být obtížný úkol, ale díky zahradnickým radám a znalosti podmínek, které rostlinu obklopují, se budete moci těšit z krásných květů. Zajistíte-li orchideji správnou vlhkost, světlo a živiny, bude se jí dařit a bude kvést.

 

mm
O autorze, Marie Černá
Ahoj, jmenuji se Sarah a jsem webová redaktorka už 5 let. Začala jsem svou kariéru v oblasti komunikace, kde jsem objevila svou vášeň pro psaní a tvorbu obsahu pro web. Poté jsem se rozhodla specializovat se na webové psaní a pracovala jsem pro různé společnosti a komunikační agentury. Psala jsem pro webové stránky v různých oblastech, jako je technologie, móda, zdraví a wellness a také jsem pracovala na projektech přirozeného zpětného odkazu, abych zlepšila viditelnost webových stránek ve vyhledávačích.