Vítejte » NOVINKY » Jak stříhat orchideje po odkvětu?

Jak stříhat orchideje po odkvětu?

Zjistěte, jak orchidej po odkvětu prořezat, abyste podpořili její růst a prodloužili životnost. Řiďte se našimi zahradnickými tipy a triky a užívejte si krásu této exotické květiny!

Orchideje jsou velmi oblíbené a choulostivé vytrvalé kvetoucí rostliny, které mohou vaší zahradě dodat exotický a elegantní vzhled. Po odkvětu je důležité orchideje seříznout, aby se udržel jejich růst a tvorba květů.

Pokud s péčí o orchideje začínáte, tento článek vám poskytne užitečné rady, jak správně orchidej po odkvětu prořezat, aby na vaší zahradě nadále kvetla a prospívala.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Uživatelka (@uzivatelka)

Prezentace orchideje

Orchidej je kvetoucí rostlina z čeledi vstavačovitých (Orchidaceae). Je považována za jednu z nejkrásnějších a nejelegantnějších existujících rostlin. Na celém světě existuje více než 25 000 odrůd orchidejí a některé z nich jsou skutečnou pastvou pro oči.

Většina odrůd orchidejí se pěstuje velmi snadno, ale vyžadují pravidelnou údržbu. Zejména je třeba dbát na správné ořezávání orchidejí po odkvětu.

Příprava na stříhání

Před stříháním orchideje je důležité se dobře připravit. Je nezbytné, aby rostlina byla zdravá a silná. Odkvetlé květy je třeba odstranit a listy lze v případě potřeby očistit vlhkým hadříkem. Rostlina by měla být umístěna na místo, kde bude mít přístup k nepřímému světlu.

Důležité je také pořídit si správné nářadí pro řez. Pro stříhání tenkých stonků a kořenů jsou ideální ostré zahradnické nůžky. Nůžky s kulatou špičkou lze použít také k odstřihnutí větších částí, aniž by došlo k poškození rostliny.

Správné stříhání orchidejí po odkvětu

Jakmile orchidej odkvete, je čas ji seříznout. Výchozím bodem je vrchol rostliny: pseudobulbus by měl být odstřižen těsně pod místem, kde se začaly tvořit květy. Pro dosažení dobrého výsledku je důležité zvolit správný úhel a výšku řezu. K tomu je třeba vzít v úvahu následující body:

  • Vrchol by měl být seříznut pod úhlem, nikoli vodorovně.
  • Řežte těsně nad uzly.
  • Výška špičky by neměla přesáhnout dvě třetiny celkové délky pseudobulbu.

Uříznuté pseudobuňky by se poté měly očistit vatovým tamponem namočeným v 70° alkoholu, aby se předešlo riziku onemocnění a zajistilo se dobré hojení. Nakonec nezapomeňte orchidej po prořezání zalít, aby se lépe zotavila.

Péče a údržba stříhané orchideje

Po dokončení prořezávání orchideje se o ni musíte postarat. Nejprve musíte zajistit, aby místa, kde byly řezy provedeny, byla čistá a bez infekce. Abyste zabránili šíření chorob, měli byste okraje řezů ošetřit antiseptickým přípravkem. Dále je důležité sledovat zdravotní stav nového porostu, který se objevuje.

Měli byste také pravidelně kontrolovat, zda je půda stále vlhká, a nezapomínat orchidej zalévat. Doporučuje se měnit vodu každý týden, aby nedocházelo ke stagnaci a růstu bakterií. Pokud je substrát příliš suchý, měli byste orchidej přesadit a dbát na to, abyste nepoškodili kořeny.

Při stříhání orchideje také nezapomeňte odstranit všechny poškozené a zažloutlé listy, abyste zvýšili fotosyntézu a podpořili růst. Jakmile orchidej odkvete, můžete kvetoucí stonek nad prvním uzlem seříznout, aby si orchidej mohla odpočinout před zahájením nového cyklu.

Zkušený stříhač orchidejí! Řez orchidejí po odkvětu se může zdát náročný, ale podle těchto zahradnických rad se můžete naučit, jak na to. Jakmile pochopíte, jak orchidej stříhat, budete se moci každý rok těšit z jejích delších a krásnějších květů.

mm
O autorze, Marie Černá
Ahoj, jmenuji se Sarah a jsem webová redaktorka už 5 let. Začala jsem svou kariéru v oblasti komunikace, kde jsem objevila svou vášeň pro psaní a tvorbu obsahu pro web. Poté jsem se rozhodla specializovat se na webové psaní a pracovala jsem pro různé společnosti a komunikační agentury. Psala jsem pro webové stránky v různých oblastech, jako je technologie, móda, zdraví a wellness a také jsem pracovala na projektech přirozeného zpětného odkazu, abych zlepšila viditelnost webových stránek ve vyhledávačích.