Vítejte » DOMOV A ZAHRADA » Jak úspěšně prořezávat malinové keře: tipy pro zahradníky

Jak úspěšně prořezávat malinové keře: tipy pro zahradníky

Naučte se prořezávat malinové keře s našimi odbornými zahradnickými tipy: zjistěte, kdy a jak postupovat, abyste získali bohatou a úspěšnou úrodu!

Milujete zahradničení a chcete pěstovat malinové keře ? Máte pravdu, tyto bobule jsou vynikající! Aby však byly produktivní a zdravé, je důležité vědět, jak je správně prořezávat. V tomto článku vám ukážeme naše tipy pro úspěšné prořezávání malinových keřů.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @grownfromscratch

Kdy prořezávat malinové keře?

Prořezávání malinových keřů je důležitým postupem pro zajištění zdraví a správného vývoje rostliny. Nejvhodnější dobou pro prořezávání maliníku je pozdní podzim a časné jaro, i když je možné prořezávat i v jiných ročních obdobích, ale nemělo by se to dělat, pokud jsou teploty velmi nízké . Místo toho by se mělo prořezávání provádět při mírnějších teplotách. Obecně platí, že podzimní prořezávání malinových keřů zachovává jejich tvar, zatímco jarní prořezávání stimuluje růst.

Jaké nástroje bych měl při prořezávání použít?

Nejlepším nástrojem pro prořezávání malinových keřů jsou ostré nůžky . Užitečné však mohou být i malé zahradnické nůžky. Je důležité používat dobře udržované nástroje, aby nedošlo k poškození výhonů a stonků malinových keřů. Další možností je použít gumové rukavice k odstranění některých starých výhonů, které jsou příliš blízko u sebe. Kromě těchto nástrojů mohou být k prořezávání malinových keřů zapotřebí kvalitní zahradnické nůžky, malá pilka nebo nůžky. Pro přesnější práci doporučujeme použít zahradnické nůžky nebo nůžky se zaoblenými konci, aby nedošlo k poškození malinových keřů. K odstřihávání nemocných nebo odumřelých větví je také nejlepší používat nástroje, které nebyly v poslední době používány, protože by mohly přenášet choroby na maliny.

Které části malinových keřů lze prořezávat?

Malinové keře lze prořezávat víceméně každý rok, aby se podpořil růst a tvorba plodů. Můžete ořezávat nadzemní větve, stonky vyrůstající ze země a opadané květy. Je však důležité znát různé druhy malin, abyste věděli, které části a za jakým účelem stříhat.

  • U jednoletých malin je nutné po sklizni ořezat stonky, aby se umožnil nový růst.
  • Dvouleté maliny je naopak třeba prořezat na konci zimy nebo brzy na jaře, aby se odstranily uschlé nebo suché větve.

Nakonec můžete prořezat několik nadzemních větví, abyste podpořili lepší větvení a větší produkci plodů. Prořezávání malinových keřů umožňuje kontrolovat jejich růst, tvar a výnos.

Jaké jsou výhody prořezávání malin?

Maliny jsou vysoce produktivní sezónní rostliny. Prořezávání malinových keřů je postup, který provádějí téměř všichni zemědělci a zahrádkáři, aby dosáhli lepší úrody. Prořezávání malinových keřů může být pro rostlinu velmi prospěšné, protože podporuje zdraví a vývoj keřů. Pravidelné prořezávání malin může také pomoci zabránit napadení hmyzem a chorobami, což je pro jejich zdraví velmi důležité. Odstraňování okolních plevelů rovněž pomůže zachovat kvalitu a množství produkovaných plodů. Prořezávání malinových keřů také pomáhá udržovat jejich správný tvar a správný růst, což je nezbytné, pokud mají plodit krásné bobule. V neposlední řadě prořezávání malinových keřů pomáhá podporovat příznivější prostředí pro včely a další opylující hmyz, což je velmi důležité pro zajištění produkce ovoce. Prořezávání vám také může pomoci dlouhodobě ušetřit peníze, protože snižuje potřebu dodatečného hnojení. Prořezávání malinových keřů je důležitým krokem k dosažení bohaté a kvalitní produkce . Proto je vhodné provést jej ve správný čas a pečlivě dodržovat popsané kroky. S trochou cviku budete moci tento úkol úspěšně provést a těšit se z úrody malin .

mm
O autorze, Marie Černá
Ahoj, jmenuji se Sarah a jsem webová redaktorka už 5 let. Začala jsem svou kariéru v oblasti komunikace, kde jsem objevila svou vášeň pro psaní a tvorbu obsahu pro web. Poté jsem se rozhodla specializovat se na webové psaní a pracovala jsem pro různé společnosti a komunikační agentury. Psala jsem pro webové stránky v různých oblastech, jako je technologie, móda, zdraví a wellness a také jsem pracovala na projektech přirozeného zpětného odkazu, abych zlepšila viditelnost webových stránek ve vyhledávačích.