Vítejte » DOMOV A ZAHRADA » Kdy prořezávat maliny na zimu?

Kdy prořezávat maliny na zimu?

Naučte se prořezávat malinové keře s našimi odbornými zahradnickými tipy: zjistěte, kdy a jak postupovat, abyste získali bohatou a úspěšnou úrodu!

Malinové keře jsou chutné i dekorativní, ale abyste měli každý rok zdravou a bohatou úrodu, je důležité je správně prořezávat. Pokud chcete ze své zahrady vytěžit co nejvíce, musíte věnovat čas tomu, abyste pochopili, kdy je třeba malinové keře na zimu prořezat. Pokud chcete ze své zahrady vytěžit maximum, musíte věnovat čas tomu, abyste pochopili, kdy prořezávat malinové keře na zimu. V tomto článku vám vysvětlíme, jaké kroky je třeba učinit, abyste správně prořezali malinové keře a zajistili si tak optimální zdraví a bohatou úrodu .

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Scotland Grows (@scotlandgrows)

Výhody prořezávání malinových keřů v zimě

Prořezávání malinových keřů v zimě má řadu výhod. Zaprvé umožňuje rostlině udržet si zdravý a vyvážený tvar tím, že odstraní odumřelé a zakořeněné stonky. Malinové keře mohou být také produktivnější, protože zimní prořezávání umožní rostlině lepší přístup ke světlu a vzduchu, což jí umožní lepší a rychlejší růst. Nízké zimní teploty navíc pomáhají hubit parazity, kteří maliník napadají, a chrání jeho kořeny před extrémními teplotami. Prořezávání malin v zimě je proto velmi účinným způsobem, jak udržet rostlinu zdravou.

Správný způsob prořezávání malinového keře

Prořezávání malinového keře může být pro začínající zahrádkáře náročným úkolem, ale je velmi důležité ho provádět správně, aby se zachoval zdravotní stav a vitalita rostlin. Malinové keře by se měly prořezávat každý rok v zimě, kdy jsou zcela v klidu. Pro začátek byste měli seříznout všechny trsy, které v letošním roce vytvořily plody. Měli byste také odstranit příliš blízko u sebe ležící trsy, jakož i ty, které jsou poškozené nebo nemocné. Odstranit byste měli také suché a odumřelé větve. Jakmile dokončíte horní část, můžete zvednout půdu kolem malinového keře a odříznout všechny zduřelé nebo poškozené kořeny. Doporučuje se vždy odříznout maximálně 25-30 % kořenů. Nakonec se ujistěte, že jste maliník po prořezání dobře zalili.

Příprava zahrady před prořezáváním malin v zimě

Před prořezáváním maliníku v zimě je důležité připravit zahradu. To může zahrnovat odstranění plevele, mulčování půdy a vytrhání ostružin a výhonků. Důležité je také upravit půdu , aby se zlepšila její struktura a podpořil růst nových výhonků. Dalším důležitým krokem je kontrola rostlin z hlediska výskytu chorob a škůdců. Nakonec je také vhodné použít fungicid na ochranu před houbovými a bakteriálními infekcemi. Než začnete s prořezáváním, musíte si shromáždit veškeré nářadí, které budete potřebovat:

  • Nůžky:
  • pilku
  • nůžky na větve
  • Rukavice
  • Kbelík
  • Plachta

Pomocí těchto nástrojů můžete odřezávat staré výhonky a sbírat jejich části, abyste mohli pečlivě vyčistit zahradu. Po prořezání byste měli malinové keře také pečlivě prohlédnout, abyste se ujistili, že na rostlinách nejsou žádné rány nebo nemoci.

Nejlepší nářadí, které lze použít při prořezávání malinového keře

Pro prořezávání malinového keře je důležité zvolit správné nářadí. V první řadě je třeba vzít v úvahu typ maliníku. Plazivé maliny vyžadují menší nůžky, zatímco sloupovité odrůdy potřebují delší zahradnické nůžky. Nůžky musí být ostré a kvalitní, aby dokázaly čistě přestřihnout větve. Ke stříhání silnějších větví lze použít také nůžky . Další možností jsou rukavice, které ochrání vaše ruce před trny a nečistotami. Závěrem lze říci, že prořezávání malinových keřů s blížící se zimou je nezbytné pro dobrý vývoj a růst . Prořezávání je vhodné provádět před nástupem chladného počasí, v září nebo říjnu, aby se předešlo zimním mrazům. Prořezávání malinových keřů přispívá k dobré údržbě a optimálnímu výnosu, nemluvě o udržování rostliny v dobré kondici.

mm
O autorze, Marie Černá
Ahoj, jmenuji se Sarah a jsem webová redaktorka už 5 let. Začala jsem svou kariéru v oblasti komunikace, kde jsem objevila svou vášeň pro psaní a tvorbu obsahu pro web. Poté jsem se rozhodla specializovat se na webové psaní a pracovala jsem pro různé společnosti a komunikační agentury. Psala jsem pro webové stránky v různých oblastech, jako je technologie, móda, zdraví a wellness a také jsem pracovala na projektech přirozeného zpětného odkazu, abych zlepšila viditelnost webových stránek ve vyhledávačích.