Vítejte » NOVINKY » Plíseň puchýřkatá u rajčat : Jak bojovat proti houbě přírodními prostředky?

Plíseň puchýřkatá u rajčat : Jak bojovat proti houbě přírodními prostředky?

Využijte naše tipy pro ochranu rajčat před plísní! Zjistěte, jak s touto chorobou bojovat přirozenou cestou pomocí jednoduchých a účinných řešení.

Rajčata jsou jednou z nejoblíbenějších druhů zeleniny a puchýřnatost je velmi častá choroba, která může napadnout vaše rajčata. Naštěstí existují přírodní řešení pro boj s touto chorobou.

V tomto článku vám poskytneme několik tipů, jak chránit rostliny rajčat před ničivou plísní.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Naše zahrada🌿 (@nasezahrada)

Co je to plíseň rajčat?

Plesnivost rajčat je onemocnění způsobené houbou Phytophthora infestans. Způsobuje příznaky na listech, stoncích a plodech rostlin z čeledi Solanaceae, především rajčat.
Příznaky padlí jsou nejčastěji viditelné jako hnědé nebo černé skvrny na listech, které se pak šíří na stonky a plody. Plesnivka se může rozšířit i na další plodiny, včetně paprik, chilli papriček a lilku. Teplé a vlhké podmínky podporují její šíření.

Příznaky padlí rajčatového

Puchýřnatost rajčat způsobuje houba zvaná Phytophthora infestans. Příznaky plísně rajčat jsou velmi charakteristické a obvykle se objevují na listech a plodech. Prvními příznaky jsou hnědé skvrny na listech, které mohou zčernat a svinout se.
Skvrny na plodech mohou být drsné nebo hladké a obvykle jsou obklopeny žlutozeleným kruhem. Plody mohou také rychle hnít a měknout. Pokud se plíseň neošetří, může během několika dní zničit celou rostlinu.

Přírodní léčba plísně rajčat

Existuje řada způsobů, jak bojovat proti plísni révy na rajčatech. Tyto metody jsou přírodní a snadno se aplikují. Jednou z prvních metod je aplikace roztoku vody a sody bikarbony na postižená rajčata.
Tato směs hubí houby a zabraňuje jejich šíření. Můžete si také připravit nálev z rostlin, jako je česnek, tymián nebo máta, a tento roztok pak nastříkat na nemocná rajčata.

Můžete také použít organické produkty, například hnojivo na bázi mědi, které je velmi účinné při odstraňování plísně révové z rajčat. A konečně, zbavit se plísně rajčat může pomoci také použití dravého hmyzu. Velmi užitečné jsou berušky, které odhánějí mšice přenášející spory houby.
Zde je seznam přírodních přípravků, které můžete použít:

  • Roztok vody a sody bikarbony
  • Bylinný nálev
  • Hnojivo na bázi mědi
  • Dravý hmyz

Každé z těchto přírodních ošetření lze v boji proti plísni rajčat použít samostatně nebo v kombinaci.

Prevence plísně rajčat

Plísňová choroba rajčat je houbové onemocnění, které může vážně ohrozit úrodu rajčat. Proto je důležité dodržovat správné pěstitelské postupy, abyste zabránili jejímu výskytu. Mezi preventivní opatření patří pletí, zavlažování a mulčování, střídání plodin, výběr odrůdy a preventivní ošetření.

Pravidelné pletí omezuje přístup spor plísně k rostlinám rajčat. Zavlažování by mělo být prováděno opatrně a pod nízkým tlakem, aby se zabránilo vlhnutí listů. Mulčování, které zakrývá půdu, rovněž zabraňuje přístupu spor. Střídání plodin zabraňuje každoročnímu hromadění spor na stejném poli.

Doporučuje se také vybírat odrůdy odolné vůči plísním, pokud je to možné. Preventivní ošetření spočívá v postřiku roztokem na bázi síry nebo minerálního oleje na podzim a na jaře před začátkem sklizně.

Závěrem lze říci, že je nezbytné přijmout preventivní opatření, aby se zabránilo vážnému napadení plísní rajčat. Správná péče o půdu a dobrá údržba rostlin jsou pro dobrou úrodu nezbytné.

Plíseň rajčat je běžnou chorobou a lze ji snadno potlačit, pokud jsou pěstitelské podmínky optimální. Důležité je používat přírodní metody boje proti plísni, jako je aplikace sody bikarbony a používání technik, jako je střídání plodin. Používání domácích prostředků a vyhýbání se používání chemických látek může pomoci zabránit rozvoji plísně a udržet zahradu zdravou a produktivní.

 

 

mm
O autorze, Marie Černá
Ahoj, jmenuji se Sarah a jsem webová redaktorka už 5 let. Začala jsem svou kariéru v oblasti komunikace, kde jsem objevila svou vášeň pro psaní a tvorbu obsahu pro web. Poté jsem se rozhodla specializovat se na webové psaní a pracovala jsem pro různé společnosti a komunikační agentury. Psala jsem pro webové stránky v různých oblastech, jako je technologie, móda, zdraví a wellness a také jsem pracovala na projektech přirozeného zpětného odkazu, abych zlepšila viditelnost webových stránek ve vyhledávačích.