Vítejte » NOVINKY » Proč citrony opadávají dříve, než vyrostou? Jak je uchovat, než dozrají?

Proč citrony opadávají dříve, než vyrostou? Jak je uchovat, než dozrají?

Přečtěte si, jak chránit citrony před jejich úplným dozráním. Zjistěte, jak citrony uchovat, a užívejte si zahradu!

Máte citrony, které ještě nejsou zcela zralé, a rádi byste je uchovali pro pozdější použití? Pak je tento článek určen právě vám! Najdete v něm několik tipů, jak uchovat citrony ještě před jejich dozráním.

 

Voir cette publication sur Instagram

 

Une publication partagée par Jara Med (@medjara4)

Pochopení toho, proč citrony opadávají před dozráním

Citrony jsou velmi jemné a křehké plody, které mohou opadat před dozráním v důsledku mnoha faktorů. Obecně je jedním z hlavních důvodů nedostatek zavlažování. Citrony rostou v horkých, polosuchých oblastech s nízkou vlhkostí, takže pokud oblast vyschne, citrony mohou opadat před dozráním.

Kromě toho může jejich pád způsobit také vítr, protože mají tenký stonek a slabé větve, které nedokážou odolat nárazům větru. Kromě toho mohou strukturu stromu oslabit i škůdci a choroby, které mohou způsobit pád plodů. Extrémní teploty a klimatické změny mohou rovněž způsobit předčasné opadávání plodů.

Klimatické podmínky ovlivňující růst citronu

Podnebí je klíčovým faktorem, který výrazně ovlivňuje vývoj a růst citronů. Teplota a sluneční záření mohou mít na plody negativní vliv, což vede k jejich dřívějšímu dozrávání. Oblasti s vydatnými srážkami nebo extrémními teplotami mohou způsobit, že plody dozrávají mnohem rychleji než v mírnějším podnebí.

Vítr může také způsobit předčasné opadávání plodů, které se v důsledku síly a nestability častěji lámou. Obecně platí, že citrony nejlépe rostou v mírném podnebí s dostatečným množstvím slunečního světla a stabilní relativní vlhkostí vzduchu.

Metody ochrany plodů před dozráváním

Citrony jsou choulostivé a zároveň křehké, proto je důležité chránit je před dosažením zralosti. Abyste zabránili jejich předčasnému opadání, můžete použít několik metod. První z nich je zakrytí sítěmi proti kroupám a plachtou, která je chrání před nepřízní počasí a škůdci. Kromě toho je lze obehnat drátěným pletivem, aby se omezil přístup ptáků a jiných predátorů. Aby bylo ovoce zdravé, doporučuje se pravidelné ošetřování proti škůdcům.

Citrony je také možné podepřít úvazky přivázanými k větvím stromů. Když se strom zvětší, tyto úvazy pevně spojí ovoce s větví a zabrání jeho pádu. Dalším řešením je použití košů, které citrony drží pohromadě a zabraňují jejich pádu.

Aby citrony neopadaly dříve, než dozrají, je důležité pravidelně kontrolovat vlhkost půdy. V období sucha je třeba půdu dostatečně zavlažovat, aby se udržovala vlhkost potřebná pro správný vývoj citronů.

  • Sítě proti kroupám
  • Plachta
  • Síťovina
  • Ošetření proti škůdcům
  • Svazky na větve
  • Koše
  • Kontrola úrovně půdní vlhkosti

Tipy pro sklizeň citronů před jejich opadem

Sklizeň citronů před jejich opadem je složitý úkol, ale ne nemožný. Je možné přesně předpovědět zralost a správnou dobu sklizně. Nejprve je třeba citrony pečlivě prohlédnout a zkontrolovat, zda se nezměnila jejich barva a zda nejsou na dotek měkké.

Jakmile zjistíte, že jsou citrony zralé, můžete přistoupit ke sklizni.

Doporučujeme citrony stříhat nůžkami nebo malým ostrým nožem, aby nedošlo k poškození slupky. Je také důležité zajistit, aby byly všechny větve správně a rovnoměrně odříznuty.

Po sklizni je třeba citrony skladovat na chladném a suchém místě, aby se prodloužila jejich trvanlivost.

Pro uchování citronů před jejich dozráním je důležité používat zahradní triky, jako je mulčování, zalévání a prořezávání. Důležitá je také jejich ochrana před škůdci a chorobami. Kromě toho chráněním citronů před intenzivním teplem a jejich sklízením před dozráním je můžete uchovat déle. Pokud budete mít tyto tipy na paměti, pomůže vám to vytěžit z vaší citronové zahrady maximum.


 

mm
O autorze, Marie Černá
Ahoj, jmenuji se Sarah a jsem webová redaktorka už 5 let. Začala jsem svou kariéru v oblasti komunikace, kde jsem objevila svou vášeň pro psaní a tvorbu obsahu pro web. Poté jsem se rozhodla specializovat se na webové psaní a pracovala jsem pro různé společnosti a komunikační agentury. Psala jsem pro webové stránky v různých oblastech, jako je technologie, móda, zdraví a wellness a také jsem pracovala na projektech přirozeného zpětného odkazu, abych zlepšila viditelnost webových stránek ve vyhledávačích.