Vítejte » NOVINKY » Procesní housenky: Jak se jich zbavit?

Procesní housenky: Jak se jich zbavit?

Pomocí těchto praktických rad se zbavte housenek procesí na své zahradě: zjistěte, jak je odhalit a jak se jim vyhnout pomocí přírodních pastí, chemických látek a biologických metod.

Housenky procesí jsou pro zahrádkáře skutečnou nepříjemností. Způsobují značné škody na stromech a vegetaci a jejich likvidace je velmi obtížná.

Naštěstí existuje několik účinných způsobů, jak se housenek procesí ze zahrady zbavit. V tomto článku se s vámi podělíme o tipy, jak se těchto škůdců zbavit účinným a trvalým způsobem.

Porozumění životnímu cyklu housenek kroužkovců

Housenky procesionářů jsou hmyzí škůdci, kteří mohou způsobit škody na stromech a rostlinách. Jsou také toxické pro zvířata a člověka. Proto je důležité porozumět jejich životnímu cyklu, abyste se vyhnuli napadení.

Housenky se vyvíjejí z vajíček, která na jaře nakladou dospělé samičky. Z těchto vajíček se vylíhnou larvy, které se živí listy stromů a pohybují se v průvodech po kůře a větvích.

Poté se z nich stanou kukly, které se v létě promění v motýly. Můry pak nakladou nová vajíčka, čímž cyklus začíná.

Prevence procesionárních housenek

Prvním krokem v prevenci výskytu housenek procesionářů je omezení jejich přirozeného výskytu. Toho lze dosáhnout odstraněním borovic v blízkosti obydlí a veřejných míst.

Pro snížení vlhkosti a slunečního záření je důležité pravidelně udržovat borovice a okolní stromy odstraňováním odumřelých nebo nemocných větví. Kromě toho je možné použít preventivní ošetření proti larvám pomocí specifických přípravků.

A konečně, aby se housenky neusazovaly, je třeba omezit jejich výskyt v okolí domů a odstranit všechna viditelná hnízda.

Použití mechanických opatření ke zbavení se housenek procesí

Housenky housenek jsou škodlivé pro plodiny a lesy. Jejich škodlivost lze minimalizovat použitím mechanických metod. Tyto techniky jsou poměrně jednoduché na provedení a levné, ale housenky procesionářů zcela nezlikvidují.
Mezi tyto metody patří

  • Lapání do pastí, které spočívá v umístění pastí s lepicí páskou na kmeny stromů.
  • Ruční odstraňování, které vychází ze skutečnosti, že většina housenek se shromažďuje ve spodní části kmene stromu.
  • Kácení stromů, které je radikálním, ale nezbytným řešením v případě silného napadení stromů.

Tyto metody jsou vhodné pro malé plochy, ale nezaručují trvalý výsledek. Nezabrání opětovnému výskytu nových kolonií, a proto je třeba je pravidelně obnovovat.

Použití chemických metod k hubení housenek procesí

Použití chemických metod je poslední možností, jak se zbavit housenek procesí, protože jsou obecně považovány za nešetrné k životnímu prostředí. Chemické prostředky jsou k dispozici ve formě prášků, granulí a postřiků.

Většina pesticidů na bázi karbamátů je proti housenkám procesionářů velmi účinná, mají však poměrně krátký poločas rozpadu, a proto je třeba je pravidelně obnovovat.

K dispozici jsou i další přípravky, jako jsou biopesticidy na bázi bakterií nebo hmyzu, a také přípravky na bázi rostlinných extraktů, které jsou relativně neškodné pro životní prostředí.

Chemické přípravky by měl vždy aplikovat kvalifikovaný odborník, který bude vědět, jak vybrat správný přípravek a techniky k zajištění účinnosti a bezpečnosti při jeho použití.

Housenky procesí jsou na zahradě velmi nepříjemnými škůdci. Naštěstí se jich při dodržení rad uvedených v tomto článku můžete snadno zbavit.

Nezapomeňte, že abyste předešli napadení tímto hmyzem, je důležité je pravidelně sledovat, abyste mohli rychle a účinně zasáhnout.

mm
O autorze, Marie Černá
Ahoj, jmenuji se Sarah a jsem webová redaktorka už 5 let. Začala jsem svou kariéru v oblasti komunikace, kde jsem objevila svou vášeň pro psaní a tvorbu obsahu pro web. Poté jsem se rozhodla specializovat se na webové psaní a pracovala jsem pro různé společnosti a komunikační agentury. Psala jsem pro webové stránky v různých oblastech, jako je technologie, móda, zdraví a wellness a také jsem pracovala na projektech přirozeného zpětného odkazu, abych zlepšila viditelnost webových stránek ve vyhledávačích.