Vítejte » NOVINKY » Uchovejte si řezané květiny po dobu 10 dnů díky našim tipům!

Uchovejte si řezané květiny po dobu 10 dnů díky našim tipům!

Pokud se chcete z krásné kytice nebo květinového aranžmá těšit co nejdéle, je důležité vědět, jak je správně skladovat. Zde je několik tipů, jak ji udržet čerstvou a voňavou až 10 dní.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by ZAHRADA JEŽEK (@zahradajezek)

Proč je třeba řezané květiny přikrmovat?

V přirozeném stavu čerpají květiny potřebné živiny z půdy prostřednictvím svých kořenů, díky čemuž si udržují dlouhou svěžest, barevnost a vůni.

Po utržení a vložení do vázy jsou zbaveny kořenů a živin obsažených v půdě. Voda ve váze umožňuje řezaným květinám žít přibližně tři až pět dní, než uvadnou.

Čistá voda jim nestačí k tomu, aby jim poskytla potřebnou energii. Doplnění výživy umožní, aby kytice vydržely déle a zkrášlily tak váš domov po dobu sedmi až deseti dnů.

3 domácí recepty na výrobu vlastního konzervačního prostředku

Bílý ocet a cukr

Bílý ocet se doporučuje jako jeden z triků, jak prodloužit životnost kytice. Mohl by zpomalit rozvoj bakterií a hnití stonků.

Cukr má schopnost vyživovat stonky a prodloužit životnost řezaných květin. Chcete-li oživit unavené květiny nebo jednoduše prodloužit jejich životnost, přidejte do vody ve váze lžičku bílého octa a stejné množství cukru.

Jedlá soda

Jedlá soda je také skvělým spojencem pro vaše kytice. Přidáním jedné nebo dvou špetek jedlé sody do vody vydrží květy až deset dní, aniž by zvadly.

Bělidlo a cukr

Posledním tipem je přidat do vázy několik kapek bělidla a lžičku cukru. Dávejte však pozor, abyste to nepřehnali, protože bělidlo může poškodit okvětní lístky a způsobit, že voda ve váze bude příliš zásaditá.

Stonky seřízněte šikmo, aby nasály více vody.

Květináři vysvětlují, že aby kytice z čerstvých květin vydržely dlouho, je třeba nejprve stonky květin seříznout pod úhlem pomocí řezáku nebo zahradnických nůžek. Tento řez umožňuje stonkům absorbovat více vody a odvádět ji do hlavy.

U hortenzií a květin s bujným stonkem odborníci doporučují stonky po seříznutí pod úhlem rozdrtit malým kladívkem, aby se mohly správně napít.

Na růže se doporučuje používat nůž, který na rozdíl od zahradnických nůžek nedrtí stonky. Doporučují je také mírně zkrátit, nejlépe každý den.

U kaliny (Viburnum) je třeba stonek seříznout pod úhlem a poté udělat malý řez.

Květy rychle vložte do vody

Odborníci trvají na tom, že je důležité květiny rychle vložit do vody, ale především, že stonky by měly být seříznuty mírně pod úhlem, i když přijdete domů 10 minut po návštěvě obchodu. Stonek květu, který začíná vysychat, blokuje průtok vody.

Pokud budete trvat na čistém řezu stonků, zajistíte si krásné květinové aranžmá na celý týden. A díky výše uvedeným tipům můžete snadno prodloužit jejich životnost na 10 dní.

Podle těchto jednoduchých tipů budete vědět, jak zajistit, aby kytice květin vydržela déle, a jak o ni pečovat. Takto se můžete dlouho těšit z krásy a vůně řezaných květin, které potěší vaše oči i nos.

mm
O autorze, Marie Černá
Ahoj, jmenuji se Sarah a jsem webová redaktorka už 5 let. Začala jsem svou kariéru v oblasti komunikace, kde jsem objevila svou vášeň pro psaní a tvorbu obsahu pro web. Poté jsem se rozhodla specializovat se na webové psaní a pracovala jsem pro různé společnosti a komunikační agentury. Psala jsem pro webové stránky v různých oblastech, jako je technologie, móda, zdraví a wellness a také jsem pracovala na projektech přirozeného zpětného odkazu, abych zlepšila viditelnost webových stránek ve vyhledávačích.